NORTHERN DRAW

 

NORTHERNS DRAW 2022 -PENRITH GOLF CLUB

TIME
NAME
CLUB
COUNTY
8.30
CATHERINE RAWTHORE
KAREN JOBLING
SALE
RICHMOND
CHESHIRE
YORKSHIRE
8.40
CAROLINE BERRY
JULIE WHEELDON
BROMBOROUGH
WAKEFIELD
CHESHIRE
YORKSHIRE
8.50
BARBARA JAMIESON
BET SWOROWSKI
MARIANNE MOORE
HESWALL
WAKEFIELD
BRANCEPETH CST 
CHESHIRE
YORKSHIRE
DURHAM
9.00
BARBARA LAIRD
JANETTE MCWHIRTER
PAT WRIGHTSON
SANDIWAY
APPLEBY
HUDDERSFIELD
CHESHIRE
CUMBRIA
YORKSHIRE
9.10
SARA SPENCER
KATHRYN BULMAN
CAROLYN SIMPSON
HESWALL
PENRITH
MALTON & NORTON
CHESHIRE
CUMBRIA
YORKSHIRE
9.20
CLAIRE BROWN
HEATHER STANIFORTH
SUSAN CATON
PONTELAND
HALLAMSHIRE
PLEASINGTON
NORTHUMBERLAND
YORKSHIRE
LANCASHIRE
9.30
ANNE FLINTOFF
NICOLA TEBBUTT
JANE BURKE
BINGLEY ST IVES
CARLISLE
SANDIWAY
YORKSHIRE
CUMBRIA
CHESHIRE
9.40
LINDA HOYLE STEETS
MARY PAT MOORE
AMANDA O’BRIEN
PONTELAND
BINGLEY ST IVES
HESKETH
NORTHUMBERLAND
YORKSHIRE
LANCASHIRE
9.50
ALISON CLARK
CANDY BROWN
CARMEL HALL
HULL
HIGH GOSFORTH P 
HESKETH
YORKSHIRE
NORTHUMBERLAND
LANCASHIRE
10.00
SANDRA PAUL
CAROL HELME
HELEN COOPER
HUDDERSFIELD
BOLTON OLD LINKS
ARCOT HALL
YORKSHIRE
LANCASHIRE
NORTHUMBERLAND
10.20
TRACEY BATTY
VALERIE ROBINSON
SHARON EALES
OTLEY
HEXHAM
ROYAL BIRKDALE
YORKSHIRE
NORTHUMBERLAND
LANCASHIRE
10.30
FIONA WOOD
SUSAN HE
SUSAN COTTER
ILKLEY
HEXHAM
CARLISLE
YORKSHIRE
NORTHUMBERLAND
CUMBRIA
10.40
ROSIE WALLER
PATSY ROCHESTER
LYN DAVISON
KENDAL
OAKDALE
BRANCEPETH CST 
CUMBRIA
YORKSHIRE
DURHAM
10.50
SU CUMMING
TRUDY HUBBARD
JANE OLIVER
ALNMOUTH
ULVERSTON
ABBEYDALE
NORTHUMBERLAND
CUMBRIA
YORKSHIRE
11.00
PENNY BAXTER
SARAH HIRST
CLAIRE MACLEOD
OAKDALE
DINSDALE
HARWOOD
YORKSHIRE
DURHAM
LANCASHIRE
11.10
ALISON GRANT
LYNNE LIDDLE
JACKIE BARRACLOUGH
ROYAL LIVERPOOL
GOSFORTH
CLECKHEATON
CHESHIRE
NORTHUMBERLAND
YORKSHIRE
11.20
ALYSON WOOD
ELAINE PEARSON
DEBBIE ROSS
FURNESS
KEIGHLEY
ARCOT HALL
CUMBRIA
YORKSHIRE
NORTHUMBERLAND
11.30
KAREN LEAKE
FLISS HOLLOWAY
ANGELA HEADS
OAKDALE
KIRKBY LONSDALE
CITY OF NEWCASTLE
YORKSHIRE
CUMBRIA
NORTHUMBERLAND
11.40
GILL DAVISON
JACKIE STARKIE
BARBARA DAVIES
TYNEMOUTH
KEIGHLEY
DARLINGTON
NORTHUMBERLAND
YORKSHIRE
DURHAM
12.00
HELEN MORGAN
MAUREEN WOODHEAD
GILL TRAVIS
BRANCEPETH  CST 
WORKINGTON
CROSLAND HEATH
DURHAM
CUMBRIA
YORKSHIRE
12.20
MICHELLE REYNOLDS
JANE BAINBRIDGE
HELEN ROBSON
OTLEY
ARCOT HALL
DARLINGTON
YORKSHIRE
NORTHUMBERLAND
DURHAM
12.30
ELSBETH PIERCE
JOYCE SLATER
LIZ HARTLEY
FORMBY LADIES
OAKDALE
STOCKSFIELD
LANCASHIRE
YORKSHIRE
NORTHUMBERLAND
12.40
ROSIE WADMORE
VAL PESARRA
HELEN DUCKETT
WINDERMERE
HEXHAM
SANDIMOOR
CUMBRIA
NORTHUMBERLAND
YORKSHIRE
12.50
JOAN ARMSTRONG
LESLEY BARNES
SYLVIA FITZPATRICK
PENRITH
ARCOT HALL
MIDDLESBOROUGH
CUMBRIA
NORTHUMBERLAND
YORKSHIRE
13.00
RUTH COLEBY
PAULINE ROURKE
CHERYL BROWN
PENRITH
CITY OF NEWCASTLE
KEIGHLEY
CUMBRIA
NORTHUMBERLAND
YORKSHIRE
13.10
BET BURNS
 
HELEN BASHFORD
PENWORTHAM
 
WOODSIDE
LANCASHIRE
 
CHESHIRE
13.20
ANNE COUSIN
SUE COUGHTRIE
LYNNE DULSON
APPLEBY
WHITLEY BAY
PENRITH
CUMBRIA
NORTHUMBERLAND
CUMBRIA
13.30
LINDA YOUNG
SONIA KENNEDY
SADIE WILYMAN
PENRITH
STOCKSFIELD
OTLEY
CUMBRIA
NORTHUMBERLAND
YORKSHIRE
13.40
BARBARA JILLINGS
JULIA TATE
JOAN DENT
HEADINGLEY
BLYTH
PENRITH
YORKSHIRE
NORTHUMBERLAND
CUMBRIA
13.50
PENNY HOLROYD
SANDRA STANGER
IRENE TODHUNTER
RICHMOND
BLYTH
WORKINGTON
YORKSHIRE
NORTHUMBERLAND
CUMBRIA
14.00
CAROL SLINGER
CAROLYN HALL
CATHERINE ARCHER
PENRITH
STOCKSFIELD
BRACKEN GHYLL
CUMBRIA
NORTHUMBERLAND
YORKSHIRE
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

NORTHERN COUNTIES VETERAN LADIES’ GOLFASSOCIATION

 

NORTHERN CHAMPIONSHIP
PENRITH GOLF CLUB, CUMBRIA

          Tues 24th, Weds 25th & 26th May 2022

Qualifying round of 18 holes medal play with top 16 competitors (gross scores) to qualify for Championship match play & next 8 competitors (gross scores) to qualify for 2nd Flight match play. Team stableford competition (3s) for non-qualifiers on Wednesday 25th May. Entry limited to 120 players, maximum handicap index 20.4. A ballot will be held if necessary.

Competitors must be members of their County Veteran/Senior Association

PRIZES
Champion: Salver & Prize
Runner-Up & Semi-Finalists
Qualifying Round: Best Gross, Best Nett Prizes& Over 65s Nett
Mementos for Best Gross qualifiers for Match Play

Qualifying Round: County Scratch & Nett Team Shields

Winner & Runner-Up of 2nd Flight
Team Stableford: 1st & 2nd Team Prizes

ENTRIES TO: Rose Saunders 66 Park Drive Barrow-in-Furness, LA139BB.  

 E-mail roseandnico@gmail.com     Tel: 01229 831042 / 07470568221

Entry forms can be downloaded from CVLGA website: www.cumbrialvga.co.uk

Or NCVLGA website: https://ncvlga.uk

Devices for measuring distance only are allowed. 

Any competitor needing to use a buggy in the competition must meet the requirements of the              NCVLGA Transportation Policy, have adequate insurance & a doctor’s certificate.             They MUST apply to Alison Grant, NCVLGA Secretary by 26th March 2022.

Please see method of payment to the CVLGA on the entry form

Entries accepted from 31st January to 28th March 2022.

Draw for qualifying round will normally be in 3 balls. Late entries will only be accepted if vacancies occur.

 

ENTRY FEE: £35 (no refund after draw is made)  

 

 To access poster and entry form click on links below 

 Entry form  

Poster

 

 

 

 

 

 

 

 

<  |   TOP  |   >

CUMBRIA VETERAN LADIES' GOLF ASSOCIATION
Designed by A2A Internet | Login